Lujatalo rakentaa pysäköintitalon Hatanpään uuden asuinalueen ytimeen
Tiedote|17.11.2025
Lujatalo Oy on valikoitunut Hatanpään asuinkorttelialueen yhteyteen rakennettavan pysäköintitalon rakentajaksi. Hatanpään uusi asuinkorttelialue sijoittuu virkistysalueena tunnetun Hatanpään Arboretumin viereen Pyhäjärven rantamaisemaan.
Alueelle on suunnitteilla monipuolinen asuinympäristö noin 670 asukkaalle. Pysäköintitalon toteuttaminen toimii koko alueen rakentamisen lähtölaukauksena ja tukee uuden asuinalueen kehittymistä. Se tulee valmistuttuaan palvelemaan koko alueen asukkaita ja sijoittuu samalle tontille kahden myöhemmin valmistuvan asuinkerrostalon kanssa.
Hankkeen taustalla on pitkäaikainen kehitystyö yhteistyössä Tampereen kaupungin ja alueen muiden toimijoiden (TA, Lapti, POAS, Lakea, VTS, Arkta, MVH) kanssa. Pysäköintitalossa on 224 autopaikkaa, ja sen hallinnoinnista vastaa Kiinteistö Oy Hatanpään Pysäköinti.
– Hankkeen kehitystyö on perustunut avoimeen ja luottamukselliseen yhteistyöhön alueen muiden toimijoiden ja kaupungin kanssa. Pysäköintitalon rakentaminen on merkittävä askel Hatanpään Arboretumin alueen kehittämisessä, mahdollistaen alueen asuinkerrostalohankkeiden rakentumisen, kertoo kiinteistökehitysjohtaja Markus Peltonen Lujatalolta.
Rakennustyöt käynnistyvät heti ja pysäköintitalo valmistuu loppuvuodesta 2026.
Yhteystiedot:
Lujatalo Oy, kiinteistökehitysjohtaja Markus Peltonen, markus.peltonen@luja.fi, p. 044 585 2526
Kuva: Havainnekuva Hatanpään pysäköintitalosta
Sinua saattaisi kiinnostaa

Lujatalolle kaksi uutta korjausrakentamisen hanketta – koulu- ja päiväkotiurakat Turkuun

Lujatalon urakoiman Päijät-Hämeen keskussairaalan peruskivi muurattiin – uusi sairaalaosa tukee modernia hoitoa ja logistiikkaa
