Mustasaaren Oppimiskampuksen 1. rakennusvaiheen harjannostajaisia vietettiin hyvissä tunnelmissa
Tapahtuma|21.08.2024
Juhlatilaisuus oli sopivan rento ja lämminhenkinen. Läsnä oli yli 100 henkilöä nauttimassa musiikkiesityksistä, kipparinpadasta ja kakkukahvista. Juhlapuheissa nousi esiin poikkeuksellisen hyvä yhteishenki eri osapuolten kesken ja parhaan lopputuloksen tavoittelu korostui yhteisenä tavoitteena. Juhlapuhujina Mustasaaren kunnanhallituksen puheenjohtaja Carola Lithén, Mustasaaren tekninen johtaja Ben Antell ja Lujatalon puheenvuoron piti hankintapäällikkö Hannu Korpela.
Valmistuessaan oppimiskampuksen ensimmäinen ja toinen osa tarjoavat puitteet suomen- ja ruotsinkielisen varhaiskasvatuksen toiminnoille alueen 1.700 lapselle. Lisäksi kampukselle tulee kouluterveydenhuolto, nuorisotalo ja musiikkiopisto. Oppilaat pääsevät muuttamaan uusiin tiloihin 4.3.2025, kun 1. vaihe otetaan k äyttöön.



Sinua saattaisi kiinnostaa

Lujatalolle kaksi uutta korjausrakentamisen hanketta – koulu- ja päiväkotiurakat Turkuun

Lujatalon urakoiman Päijät-Hämeen keskussairaalan peruskivi muurattiin – uusi sairaalaosa tukee modernia hoitoa ja logistiikkaa
